Odpočet DPH a opožděná faktura: co říká nový rozsudek
- Ing. Lenka Cásková

- 10. 3.
- Minut čtení: 1

Rozsudek Tribunálu EU ze dne 11.2.2026 ve věci T-689/24 se zabýval otázkou, zda může plátce uplatnit odpočet DPH za určité zdaňovací období, i když fakturu obdrží až v následujícím období, avšak ještě před podáním daňového přiznání.
Tribunál připomněl jeden ze základních principů systému DPH: nárok na odpočet vzniká již v okamžiku vzniku daňové povinnosti, tedy zpravidla při dodání zboží nebo poskytnutí služby.
Faktura má jinou roli – představuje formální podmínku pro uplatnění nároku, nikoli podmínku jeho vzniku. Pokud tedy plátce fakturu obdrží ještě před podáním přiznání za dané období a materiální podmínky odpočtu jsou splněny, není důvod odpočet automaticky přesouvat do dalšího období.
Takový postup by podle Tribunálu narušoval zásadu neutrality DPH, protože by podnikatel dočasně nesl daňovou zátěž, která má v systému dopadat pouze na konečného spotřebitele.
Rozhodnutí zapadá do dlouhodobé judikatury Soudního dvora EU, která zdůrazňuje, že v oblasti DPH je třeba rozlišovat mezi materiálními a formálními podmínkami nároku na odpočet.
Jinými slovy: pokud je plnění skutečné a splňuje ekonomické podmínky systému DPH, přehnaný formalismus by neměl podnikatelům bránit v uplatnění odpočtu.
Rozsudek T-689/24 tak znovu připomíná základní princip evropské úpravy DPH: pro podnikatele má být tato daň v zásadě neutrální.
Ing. Lenka Cásková




Komentáře